ratusz w poznaniu

Jak spędzić letni wypoczynek w Wielkopolsce?

Wielkopolska to region o ogromnym potencjale turystycznym. Można tu znaleźć zarówno historyczne miasta z zabytkami sięgającymi początków polskiego państwa, jak i liczne atrakcje przyrodnicze, które przyciągają swoim urokiem. Zastanawiasz się, jak spędzić letni wypoczynek w Wielkopolsce? Oto nasze propozycje.

Poznań

Na terenie Wielkopolski znajduje się wiele zabytkowych miast, w tym sama jego stolica. Stare Miasto w Poznaniu liczy sobie ponad 750 lat. Znajdują się na nim liczne wielowiekowe budynki: ratusz, kilka kościołów czy odwach. Nie można pominąć także Ostrowa Tumskiego, wyspy na Warcie będącej jedną z kolebek polskiej państwowości. W VIII lub IX wieku powstał tu przedpiastowski gród, a obecnie znajduje się tu najstarsza świątynia katedralna w Polsce, Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której historia sięga X wieku.

Gniezno

Wymieniając historyczne wielkopolskie miasta, nie sposób nie wspomnieć o Gnieźnie – kolebce polskiej państwowości i pierwszej stolicy naszego kraju. W 1000 roku miał tu miejsce słynny Zjazd Gnieźnieński. Podczas niej wyniesiono do rangi katedry świątynię wybudowaną jeszcze przez Mieszka I, będącą miejscem pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski. W południowym portalu katedry znajdują się słynne drzwi gnieźnieńskie, stanowiące unikalny zabytek sztuki romańskiej w Polsce.

Wyjazd nad jezioro

Choć to Mazury nazywane są polską krainą jezior, nie brakuje ich także w Wielkopolsce. Na obszarze Pojezierza Wielkopolskiego znajduje się ponad 1000 jezior – od maleńkich do naprawdę dużych. Jeśli chcesz spędzić letni wypoczynek nad jednym z nich, zapraszamy do nas – oferujemy noclegi nad jeziorem Białym w Wielkopolsce. Decydując się na pobyt w naszym ośrodku, będziesz mógł nie tylko zaznać kąpieli w jeziorze, ale też uprawiać sporty wodne, przepłynąć kajakowy Szlak Konwaliowy czy wybrać się na wycieczkę po pobliskich lasach.

Wielkopolska to kraina pełna atrakcji, którą można zwiedzać miesiącami, o ile nie latami. Zaplanuj letni wypoczynek w Wielkopolsce i samodzielnie przekonaj się o jej licznych walorach turystycznych.

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *