kajak

Polecane atrakcje Jeziora Białego i okolic

Jezioro Białe na Pojezierzu Leszczyńskim to jeden z najciekawszych akwenów w całej Wielkopolsce. Dzięki swojemu położeniu zapewnia idealne warunki do wypoczynku nad wodą i innych aktywności na świeżym powietrzu. Poznaj najciekawsze atrakcje Jeziora Białego i okolic.

Kajakowy Szlak Konwaliowy

Przez Jezioro Białe i okoliczne akweny przebiega kajakowy Szlak Konwaliowy. Uznawany jest za łatwy i odpowiedni dla początkujących. Na jego trasie ustawione są tablice kierunkowe i informacyjne. Nazwa szlaku pochodzi od znajdującej się na jego trasie Wyspy Konwaliowej, będącej domem dla wielu rzadkich gatunków flory i fauny. Choć nie ma na nią wstępu, bo jest rezerwatem ścisłym, możesz podziwiać jej piękno z kajaka.

Szlaki piesze i rowerowe

Jezioro Białe otoczone jest pięknymi lasami Przemęckiego Parku Krajobrazowego, przez które przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe. Wybierając się na wycieczkę jednym z nich, zaobserwujesz niemal wszystkie polodowcowe formy terenu. Spotkasz także wiele rzadkich gatunków roślin – lilię złotogłów, grążela żółtego czy rosiczkę okrągłolistną – oraz zwierząt, zwłaszcza ptaków, w tym drapieżnych, na czele z orłem bielikiem.

Zabytki i muzea

Wynajmując domek nad Jeziorem Białym, możesz liczyć nie tylko na piękną przyrodę, ale także zabytki i muzea. W Przemęcie znajduje się kościół i klasztor pocysterski z XVII wieku. Możesz podziwiać w nim barokowe ołtarze, zdobione ławy i ambony. W Górsku mieści się z kolei Galeria Rzeźby Ptaków. Skrywa ona ponad 300 rzeźb ptaków w naturalnej wielkości i ubarwieniu wykonanych przez miejscowego rzeźbiarza samouka, Mariana Murka.

Wieże widokowe

W okolicy Jeziora Białego, w lasach w miejscowościach Dominice, Olejnica i Siekowo, znajdują się trzy wieże widokowe. Rozpościera się z nich piękny widok na teren Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Największą atrakcję stanowi ta ostatnia, która jest najwyższym drewnianym punktem widokowym w Polsce. Liczy 30 metrów i prowadzi na nią 147 stopni, a rozciągająca się z niej panorama zaprze Ci dech w piersiach.